Na inicijativu Mostarskog muftijstva i Medžlisa Islamske zajednice Mostar danas je u hotelu Kalima resort u Podveležju organizovan jednodnevni seminar za imame s područja Mostara, južne i istočne Hercegovine. Seminar je održan u sklopu programa Dani mekteba ustanovljenih na nivou Rijaseta IZ u BiH.

Fokus izlaganja, kako je pojasnio pomoćnik glavnog imama MIZ Mostar Kenan-ef. Ovčina bio je na dosadašnjim iskustvima imama u džematima i zajedničkoj analizi izazova s kojima se suočavaju u svom radu.

- S obzirom da svaki mekteb djeluje u specifičnim okolnostima, smatramo da je izuzetno dragocjeno čuti kako o tome promišljaju naše kolege - istakao je efendija Ovčina. 

Prema podacima Službe za vjerske i odgojno-obrazovne poslove MIZ Mostar, izazovi s kojima se suočavaju u organizaciji mektepske pouke su višedimenzionalni. U prvi plan efendija Ovčina je istakao brojne vannastavne aktivnosti na kojima učestvuju polaznici mekteba.

- Prioritetan naš zadatak, u tom smislu, je kako animirati i roditelje i djecu da mekteb stave u vrh svojih prioriteta - kazao je Ovčina, dodavši kako su u MIZ Mostara zadovoljni brojem upisane djece u mektebe, iako bi taj broj ipak mogao biti veći.

Glavni imam MIZ Čapljina Adem-ef. Šuta na seminaru je govorio o viziji i perspektivi organizacije mektepske nastave.

- Važno je da sagledamo primjene novih metoda, jer mi se čini da se vrtimo u krug u ovom procesu. Jako je značajno da u vremenu u kojem živimo biti spremni pravovremeno suočiti se sa izazovima s kojima se suočavamo. Već duži period razmišljamo da na našem Medžlisu mektepskui nastavu objedinimo u dva punkta, da svu djecu s područja Medžlisa imamo u jednom ili dva prostora. Dosadašnja praksa pojedinačne nastave ne donosi željene rezultate - kazao je efendija Šuta.

U statističkim podacima naveo je da mektepsku nastavu na području MIZ Čapljine trenutno pohađa oko 40% djece.

- To je za nas poražavajući podatak. Mislim da moramo dati svoj maksimum da bi taj procenat bio što veći. U vremenu u kojem živimo ne možemo očekivati rezultate kao u vremenu kada smo mi pohađali mektebe, kada su nas roditelji tjerali na nastavu. Zato moramo ponuditi nova rješenja kako bismo djecu doveli u ugodne ambijente i kako bi iz radoznalosti dolazili u mekteb - naglasio je efendija Šuta. 

U dosadašnjem iskustvu glavnog imama MIZ Ljubuški Šemse-ef. Germića dominirala je obaveza prilagođavanja svakom djetetu. Nastavu su organizovali u džamijskim prostorima, a nerijetko je on kao imam trebao otići po djecu do njihove kuće.

- Važnost posvećenosti odgoju je izuzetno naglašena u našem radu, jer društveni procesi su opterećeni brojnim savremenim trendovima koji ne idu u prilog izgradnje moralne ličnosti.

Lijepo je čuti iskustva kolega, ali svaki naš medžlis je specifičan i svaki se mora prilagođavati ambijentu kojim je okružen i zato ne možemo govoriti o gotovim rješenjima već svojski prihvatiti izazove i  truditi se da postignemo što bolje efekte - poručio je efendija Germić. 

Na seminaru su tematska izlaganja imali još: mr. Enes-ef. Hujdur ima u džematu Ričina, Mahir-ef. Bajrić imam iz Crnića i Jusuf-ef. Kafadar imam u džematu Donja Mahala. Uz lična iskustva, što je u ovakvim susretima iznimno važno, govorili su o preprekamai uspjesima mektepske pouke. 

(Hasan Eminović/Preporod.info)