"Velika je privilegija biti u zemlji koja ima tako bogatu istoriju", rekao je Brock Bierman, pomoćnik administratora Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) za Evropu i Euroaziju, tokom boravka u Mostaru, gdje je razgovarao sa predstavnicima crkava i vjerskih zajednica, te obišao Sabornu crkvu koja je u izgradnji.

Sastanak predstavnika vjerskih zajednica i crkava održan je u mostarskom Vladičanskom dvoru, u okviru USAID-ovog projekta PRO-Budućnost, koji provodi Catholic Relief Services (CRS) sa partnerima.

"Vjera je, naravno, bitna, a u Bosni i Hercegovini sam ovih dana upoznao sjajne mlade ljude koji mi daju razlog za optimizam, koji, iskreno, nisam mogao ni naslutiti kada sam ovdje boravio zadnji put, prije 17 godina", dodao je Bierman.

Osim Biermana, sastanku su prisustvovali: Peter Duffy, šef misije USAID-a u BiH; Jack Hiller, specijalni pomoćnik u uredu USAID-a za Evropu i Euroaziju; o. Dražen Tupanjanin, o. Miroslav Bošković i o. Branimir Borovčanin, u ime Eparhije Zahumsko-hercegovačke i primorske Srpske Pravoslavne Crkve; Dino ef. Maksumić, glavni mostarski imam i Kenan Ovčina, pomoćnik glavnog imama Medžlisa Islamske zajednice Mostar; Zoran Botić, predsjednik Jevrejske zajednice Mostar i Marko Antonio Brkić, profesor društvenih nauka na Sveučilištu Hercegovina.

O. Tupanjanin se osvrnuo na trenutne društvene procese u BiH, te je rekao: "Inficirani smo nacionalizmom i nedostaje nam hrabrosti. Moramo naći načina da, mudrim koracima, obrazujemo narod da se suprotstavi podjelama. Moramo stvoriti društvo temeljeno na modernim i civilizovanim vrijednostima, ali taj proces mora doći isključivo od nas samih."

"Prepoznajemo mostove koje, među ljudima različitih konfesija, gradi PRO-Budućnost i mi u Islamskoj zajednici podržavamo i učestvujemo u tim procesima. Mi i nemamo drugog puta osim razumjeti drugog i drugačijeg", naglasio je Dino ef. Maksumić, govoreći o načinima prevazilaženja podjela.

Na sastanku je zaključeno kako je Bosna i Hercegovina, u suštini, bogata zemlja, jer muslimani, pravoslavni, katolici i Jevreji sarađuju uprkos svim, pa i globalnim, izazovima sa kojima se suočavamo.

"Samo Balkan ima raznolikost koja još uvijek koegzistira, koja živi. Religija je najvažnija socijalna dimenzija, koja ima potencijal za razvoj kompletne zajednice. Ono što je bitno je da međureligijski dijalog ne ostaje samo unutar vjerskih zajednica i crkava, nego da taj dijalog ulazi i u društvo, u javni diskurs, a čemu PRO-Budućnost značajno doprinosi", rekao je Marko Antonio Brkić.

S tim u vezi, u diskusiju se uključio i Zoran Botić: "Ne pričam kao vjerski lider, nego kao građanin Mostara. Želim vas pozvati da svi zajedno i javno apelujemo na donosioce odluka da se prevaziđu podjele, kako bi se osnovna ljudska prava mogla prakticirati i u Mostaru, odnosno da građani konačno mogu izaći na izbore."

(www.probuducnost.ba)