Naslov „Dedović uvodi šerijat u BiH“ koji su danas objavili pojedini lokalni mediji u Mostaru predstavlja krajnje tendenciozno i zlonamjerno tumačenje jednog dokumenta, te pokušaj dizanja tenzija i netrepeljivosti prema Islamskoj zajednici i muslimanima u Bosni i Hercegovini plasiranjem potpuno lažne slike o karakteru i svrsi samog dokumenta.
Prije svega, važno je istaći činjenicu da je Fetva o obavezi čuvanja hurmeta – nepovredivosti sakralnih prostora muslimanskih harema i drugih sakralnih lokaliteta na području Muftiluka mostarskog s posebnim osvrtom na Lakišića harem u Mostaru javno objavljena 24. juna 2025. godine.
To nije nikakav tajni dokument, nego javno dostupna fetva čiji je predmet jasno određen već samim naslovom, a koju svako može pročitati na sljedećem linku: muftijstvo-mostarsko.ba.
Islamska zajednica, u skladu sa Zakonom o slobodi vjere i pravnom položaju crkava i vjerskih zajednica u Bosni i Hercegovini i Zakonom o posebnoj zaštiti sakralnih objekata i sakralnih prostora, kao i druge vjerske zajednice u Bosni i Hercegovini, ima pravo da u okviru svoje vjerske organizacije i vlastitog normativnog sistema određuje vjerski i sakralni status prostora koji pripada njenoj tradiciji.
To nije nikakvo „uvođenje šerijata u državu“, nego pitanje vjerskog autoriteta. Sasvim je drugo pitanje kakve pravne posljedice određeni status prostora proizvodi pred državom, o čemu odlučuju nadležni državni organi i sudovi, u skladu sa zakonima Bosne i Hercegovine.
Posebno zabrinjava činjenica da se ovakve konstrukcije plasiraju u vrijeme kada se pred nadležnim sudom vodi postupak koji se odnosi na oteti Lakišića harem u Mostaru.
Mediji koliko god bili pristrasni, neobjektivni i naklonjeni samo jednoj politici u Mostaru nemaju pravo selektivnim citiranjem i senzacionalističkim naslovima praviti pritisak na nadležni sud u toku samog sudskog procesa i pokušavati unaprijed donijeti “presudu”.
Ozbiljno novinarstvo bi trebalo čitatelju omogućiti da vidi cijelu fetvu, njen naslov, datum objave i kontekst, a ne da od nekoliko izdvojenih rečenica gradi senzacionalističku konstrukciju o „uvođenju šerijata“. Za ovu skandaloznu tvrdnju bi bilo elementarno profesionalno pokazati koja konkretna odredba fetve ukida ili mijenja bilo koju odredbu Ustava ili zakona Bosne i Hercegovine.
Takvog dokaza nema.
Selektivno citiranje, izvlačenje rečenica iz konteksta i bombastični naslovi u gradu kakav je Mostar, mogu samo dodatno podizati tenzije i produbljivati nepovjerenje među ljudima, što nikome neće donijeti ništa dobro. Nažalost, ovo nije prvi put da to čine pojedini lokalni mediji naklonjeni aktuelnoj politici.
Međutim, mi ćemo se kao i dosad nastaviti boriti za istinu, pravdu, pravičnost, uvažavanje i povjerenje u multietničkom jedinstvenom Mostaru, za dobrobit svih građana!