Tako već dugo i predugo Mostar je grad koji tapka u mjestu. Kao da hrabri i krupni iskoraci i pomaci na planu njegove poslijeratne obnove, izgradnje mira među narodima i društvenog dogovora nisu bili po volji nekih domaćih i međunarodnih centara, pa su činili sve da Grad Mosta i mostova zadrže u nekoj vrsti vakuuma.
Stajali su na putu njegove pune integracije i funkcionalnosti, što se itekako negativno odražavalo i odražava i dan-danas na kvalitet života njegovih svih stanovnika, na sistem, red i poredak. Svjesni su toga svi koji žive sve ove godine u Mostaru, noseći se sa izazovima urušavanja sistema, nepostojanja reda i poretka. Jednom riječju, nereda i nerješavanja gorućih životnih pitanja.
Jeftini populisti i predatori
Mostar koji je imao i još uvijek ima sve pretpostavke da bude ugodno i napredno mjesto za život, očito je zaustavljen i zarobljen da bude primjer ostatku države kako nije moguć jedinstven Grad i zajednički život njegovih narodā, vjerā i kulturā. I nije čudo što je Mostar izabran da igra ulogu tog negativnog primjera, jer je uprkos najstrašnijem stradanju, etničkom čišćenju i progonima njegovih građana, te urbicidu nad njegovom, svjetski priznatom i prepoznatljivom kulturno-historijskom baštinom, ipak negdje u dubini svoje višestoljetne posebnosti sačuvao supstancu i ideju kosmopolitizma. Htjelo se po svaku cijenu tu supstancu obezvrijediti i prekriti nekim teškim mračnim velom, u nečasnom pokušaju da nove generacije budu taoci mržnje, predrasuda i neprijateljstava. To bi bilo pogubno i to svi dobronamjerni građani, koji žele vidjeti budućnost svoje djece u ovome Gradu, ne bi trebali dopustiti. Zato bi morala postojati roditeljska budnost, a građanska hrabrost i odlučnost da njihova djeca nikada ne budu u rukama jeftinih populista i predatora kojima je stalo samo do ostvarenja sebičnih ličnih ciljeva, ne prezajući što će za njihovo ostvarenje žrtvovati nečije živote i sudbine.
Navijačke skupine su, možda, najilustrativniji primjer toga, o čemu sam nedavno i pisao u ovom cijenjenom listu.
U teškom postratnom periodu obnove svih oblika života građani Mostara, svih nacionalnosti i vjerskih opredjeljenja, pokazali su na praktičnim primjerima da je zajednički život moguć i ostvariv. Život običnog čovjeka demantirao je sve politike i centre koji su Mostar razbijali i stvarali o njemu sliku nemogućeg mjesta za život u koegzistenciji i harmoniji. Ljudi su pravili iskorake na poljima života gdje je ljudska ruka, komšijska solidarnost i poslovna prilika nadvisivala politiku podjelā, zatomljenih mržnji i podgrijavanja sukobā koji ne vode nigdje.
Grad Mostar kroz stoljeća i zajedničko prožimanje postao je glavni društveno-politički, privredno-ekonomski, kulturno-obrazovni i vjersko-duhovni centar Bošnjaka, Srba i Hrvata Hercegovine. Svjedoči tome bogato kulturno nasljeđe producirano da oplemenjuje, obogaćuje i prosvjećuje čovjeka pojedinca i narode kao kolektivitete. Svjedok tome su hramovi vjerā: muslimanske džamije, tekija i medresa, katoličke crkve, biblioteka i samostan, pravoslavne crkve, manastir i zadužbine. I jevrejski hram koji je bio u prošlosti i koji dalje treba da upotpuni njegov mozaik.
Grad je sjedište mostarskog muftije pod čijom vjerskom jurisdikcijom čitava je Hercegovina i značajan prostor na jugozapadu Bosne, sjedište je i mostarsko-duvanjskog biskupa koji upravlja i Trebinjsko-mrkanskom biskupijom, te zahumsko-hercegovačkog i primorskog episkopa, čiji geografski prostor i religijska nadležnost se gotovo podudaraju sa Muftijstvom mostarskim. I to jeste jedna u nizu prednosti koja bi se kao takva morala priznavati i na njoj graditi sretniju budućnost za pripadnike sve tri religijske zajednice u Hercegovini.
Za dobrobit boljeg, otvorenog...
Mostarska Saborna crkva na Bjelušinama, čija gradnja uspješno ide i privodi se kraju, zaziva nadu da će ona, ne samo upotpuniti nedostajući skladni i prepoznatljivi multireligijski mozaik Grada već biti i konstruktivni poticaj harmonizirajućoj ulozi srpskog elementa u njemu. Za dobrobit boljeg, otvorenog i naprednog Mostara, u interesu svih, a ni na čiju štetu.
Mostar je paradigma države Bosne i Hercegovine. On je o(p)stao da tu paradigmu čuva i pronosi kao koncept koji nije istrošen i prevaziđen. Svjesni težine i važnosti očuvanja njegovog multietničkog i viševjerskog karaktera, svi bismo trebali pokazati svoju odlučnost, iskrenost i vjernost da damo maksimum za tu ideju. Puno je vrijednih pregalaca kroz njegovu povijest izgaralo za nju, te nije prihvatljivo ni sa ljudske, a niti sa vjerske strane iznevjeriti njihova djela i putokaze. I zato jeste Mostar važan, on je više od Grada, on je sudbinska kapija ove zemlje i njen čvrsti bedem.
Zato su predstojeći lokalni izbori važni i oni bude u nama nadu da će se njegovi svi stanovnici trgnuti i pokrenuti da izlaskom na izbore i korištenjem svog demokratskog prava slobodnog izbora svojih predstavnika u budućem Gradskom vijeću, daju svoj doprinos Mostaru. Time pokazujemo da nam je stalo do njega i do budućnosti novih generacija koje zaslužuju da ostanu ovdje, žive i rade u miru, jedni s drugima. Zato: izađite na izbore 20. decembra i glasajte za Mostar.
(Autor je mostarski muftija)
(www.oslobodjenje.ba)