Mostarski muftija dr. Salem-ef. Dedović u petak, 11. oktobra 2024. godine, nakon džume namaza održao je konsultativni sastanak sa glavnim imamima Medžlisa Islamske zajednice Jablanica i Konjic Ekrem-ef. Hodžićem i Refik-ef. Delićem. Tokom sastanka glavni imami su informisali muftiju o pojedinostima i aktivnostima protekle sedmice na područjima pogođenim bujičnim poplavama i klizištima i usaglasili s njim operativne planove u narednim danima.
- Na terenu smo od prošlog petka. Podrška i pomoć reisul-uleme Kavazovića i muftije Dedovića u definisanju prioriteta našeg djelovanja imala je izuzetno pozitivne efekte. Poseban fokus našeg djelovanja bio je na pronalasku ljudi, podršci njihovim porodicama i načinu organiziranja dženaza namaz na području Konjica, obzirom da su se porodice u Konjicu odlučile da se dženaze klanjaju pojedinačno - istakao je Refik-ef. Delić.
Kao važan segment aktivnosti koju su imami provodili protekle sedmice, nastavlja on, bio je u adekvatnim i svrsishodnim pojašnjenjima islamskih načela o kušnji s naglaskom da se u ovoj tragediji ne otvaraju teme koje ne priliče vjernicima.
- U isto vrijeme važno je da vjerujemo u institucije države da rade, jer su to već pokazale, i da će svoje zadatke uraditi kako treba. Ovo vrijeme je kada nam ne treba nikakav populistički pristup, niti zarađivanja bilo kakvih poena. Ovo nije vrijeme sakupljanja poena, već sevapa i dobrih djela. Važno je da sada budemo jedni drugima podrška - kazao je ef. Delić.
Glavni imam MIZ Jablanica Ekrem-ef. Hodžić kaže da se početna konfuzija u sistematiziranju informacija o razmjerama nesreće već polahko smiruje, jer su već u prilici da jasno percipiraju neke količnike nesagledivih šteta.
- Nažalost, još uvijek tragamo za tri nestale osobe. Sa muftijom smo razgovarali o klanjanju zajedničke dženaze. Razgovarali smo i o tome koliko je važno da uvijek jasno pošaljemo poruke da smo čvrsto uz naš narod i da na tome ustrajemo - kazao je ef. Hodžić.
On se javno zahvalio svim dobročiniteljima iz cijele BiH i svijeta koji su pokazali interes i pažnju prema nesreći koja ih je zadesila ovih dana.
U narednom periodu, dodaje ef. Hodžić, slijedi još izazovniji ciklus misijskog rada i djelovanja, pogotovo sa porodicama stradalih osoba, na njihovom smještaju i kontinuiranoj psihološkoj podršci. U tim naporima, siguran je, moći će se osloniti i na više instance IZ i na njene ljudske i stručne resurse.
- Mi nismo ni svjesni od kolikog je značaja imam u džematu i njegovo prisustvo u džematu. Svjedoci smo da ljudi uprkos naredbi Civilne zaštite nisu htjeli napuštati svoje mjesto koje je bilo proglašeno ugroženim ako prvi među njima neće biti njihov imam - podsjetio je ef. Hodžić.
Pred njima u neko komotnije vrijeme naći će se i pitanje obnove džamije u Donjoj Jablanici koja je postala simbol ove cijele tragedije. Trenutno nije funkcionalna i okružena je nanosima mulja i drugih naplavina. Zbog traženja nestalih osoba i naredbi Civilne zaštite, niko od zvaničnika IZ još uvijek nije u nju ušao kao bi se utvrdio stepen njene oštećenosti.
(Preporod.info)