Cijenjeni prisutni,

U mjesecu smo Ramazanu, u čijoj posljednjoj trećini je otpočela Objava posljednje Božije Knjige čovječanstvu, pa je tako ramazan mjesec Knjige.

Knjiga je najjači argument i dokaz Muhamedovog, a.s. poslanstva. Svevišnji Bog je Svoju Prvu Riječ posljednje Knjige, Kur'ana Časnog, vezao direktno za knjigu, naređujući nam čitanje, učenje i istraživanje. I nije to ograničio samo na vjerski tekst i vjerske norme. Naprotiv, prva Božija Riječ, iqreʼ, vezana je za učenje i studiranje, a ne za praktične dužnosti u vjeri.

Jasno je time Dragi Bog dao na važnosti (raz)umu kao svjetlu Božijem koji će studiranjem i učenjem otkriti tajnu vjere, a  to će onda čovjeka odvesti i putem izvršavanja praktičnih dužnosti.  Sretan sam da ovoga mubarek Ramazana priređujemo izložbu izdanjā organizacionih jedinica Islamske zajednice u Mostaru, Muftijstva mostarskog, Medžlisa Islamske zajednice Mostar, Karađoz-begove medrese, IC Štamparije Mostar i Centra za učenje Kur'ana. Katalog izložbe daje prikaz bogate i široke lepeze na polju izdavaštva za period od jedne decenije, dakle od  2014. do 2024. godine.

Naša bogata materijalna i nematerijalna baština na području Hercegovine još uvijek nije značajnije istražena i valorizirana. Pisana djelā i radovi ranijih naučnih radnika koji su ostavili dubok i plodonosan trag na polju istraživanja naše baštine, trebaju biti nastavljena, produbljivana i dopunjavana. Ponosni smo što smo upravo na tragu toga bili u prilici publicirati djelo iz pera hfz. Hase Popare pod naslovom Vakufi hadži Ahmed-age i  Mustafe-age koje rasvjetljava nastanak i razvoj kasabe Ljubinje krajem 16. i tokom 17. stoljeća.

Na tom tragu je i monografsko djelo Muftije Mostara i Hercegovine Ahmeda Mehmedovića koje je dopunilo i korigovalo ranija saznanja o ličnostima koje su bile na čelu te važne institucije hercegovačkih muslimana, te osvježilo njihove bio-bibliografije.  U skupinu takvih monografskih djelā koja su u svjetlu novih istraženih podataka dopunjenih kvalitetnim foto-prilozima obogatila našu izdavačku djelatnost ubrajam i monografska djelā Mostarske džamije i Zlatno polje: monografija vjerskih objekata, pregled vakufa i biografski podaci nevesinjske uleme.

Naučno djelo Mostarski vakufi od 1931. do 2013. godine donijelo je pregled stanja vakufske imovine u Gradu Mostaru za taj period, a posebno proces borbe za njen povrat, rekonstrukciju, revitalizaciju i stavljanje u koristonosnu funkciju koju su vakifi i namjenili. Ovome treba pridodati  redovno izdavanje godišnje periodične publikacije pod nazivom Zbornik radova koja donosi naučne i stručne radove, te osvrte i obraćanja uleme i učesnika u okviru manifestacije Dana mevluda i zikra, koja jeste najvažnija i najmasovnija vjersko-kulturna manifestacija Islamske zajednice na ovom području, a vezuje se za kontinuitet dovišta u Tekiji na Vrelu Bune u Blagaju, što zasigurno predstavlja dragocjen doprinos pisanoj riječi i bibliografiji koja daje pregled raznolikog dijapazona aktivnosti organizacionih jedinica Islamske zajednice u Mostaru.

Izdavanjem Godišnjaka kao periodične publikacije i zasebnog izdanja i za Muftijstvo, i za Medžlis, a i Karađoz-begovu medresu, daje se još konkretniji pregled rada na svim poljima djelovanja što će zasigurno biti relevantan izvor za neka buduća istraživanja o ulozi Islamske zajednice na polju očuvanja i afirmacije vjere, jezika, kulture, tradicije i vakufske imovine.

Katalog izložbe izdanjā organizacionih jedinica Islamske zajednice u Mostaru u okviru manifestacije Ramazan u Mostaru, pokazatelj je afirmacije domaćih autora, odn. konkretne i kontinuirane podrške da se publiciraju njihova djela, kako ona znanstvene naravi, tako i ona književne (poetska i prozna) i umjetničke naravi. Tako  u okviru manifestacije Dana mevluda i zikra, iz godine u godinu, izranjaju i izrastaju prepoznatljiva imena naših domaćih autora, književnika, pjesnika i kaligrafa.

Zahvalni smo Dragome Bogu na vremenu i prilici da oživljavamo i oplemenjujemo vakufe velikog vakifa Karađoz-bega pa tako i njegovu biblioteku koju je on utemeljio svojom vakufnamom u februaru 1570. godine. Dakle, prije 455 godina utemeljio je džamiju, medresu i biblioteku, a ovovremena generacija muslimanskog vodstva Islamske zajednice obnovila je rad Karađoz-begove biblioteke prije 20 godina. To su lijepi jubileji na ponos Bošnjaka Mostara i Hercegovine, ali i velika odgovornost prema vakufu da se isti očuva i stalno unapređuje.

Muftija mostarski dr. Salem-ef. Dedović, Kulturni centar Kralj Fahd–ogranak Mostar, 19. ramazan 1446. / 19. mart 2025.